Login:
Hasło:
Już DZIŚ ZAREZERWÓJ Swoje WYMARZONE ŚWIĘTA w Górach!!!! Ostatnie Wole MIEJSCA !!!!!

Kasprowy Wierch - opis i trasy na szczyt.

 

Kasprowy Wierch.

Kasprowy Wierch położony jest  na granicy polsko-słowackiej. Jest jednym z najbardziej znanych szczytów w Tatrach i najczęściej odwiedzanym. Podczas szczytu sezonu dzienna liczba turystów sięga 4 tyś. osób.  Na zboczach Kasprowego Wierchu znajdują się dwa wyciągi krzesełkowe i dzięki temu wyznaczono kilka narciarskich tras zjazdowych: Trasę Goryczkową i Trasę Gąsienicową.

W roku 1938 zbudowano Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch.  Na szczycie znajduje się restauracja, poczekalnia do osób korzystających z kolejki , wc, przechowywania nart, kiosk.

Jak dostać się na szczyt?

Możemy dostać  się na Kasprowy Wierch koleją liniową  (z Kuźnic). To dzięki tej pierwszej linowej kolejce w Polsce która powstała w 1936, Kasprowy zyskał ogromną popularność wśród turystów która trwa do dziś.  Czas jazdy na szczyt to 12 minut, wagon jednorazowo zabiera 60 osób. Zdolność przewozowa to 360 osób/h – zimą, 180 osób/h latem. Stacja górna znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. Stacja pośrednia (Myślenickie Turnie), 1352 m n.p.m.  

Tutaj znajdą Państwo aktualny cennik biletów: www.pkl.pl/index.php?id=242

Pamiętajmy że dotarcie do dolnej stacji w Kuźnicach możliwe jest tylko komunikacją miejską lub taxi. Parkingi dla samochodów usytuowane są obok ronda Jana Pawła II na ulicy Bronisława Czecha oraz na ulicy Karłowicza.

 Albo podejście do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Dolinie Goryczkowej ( w sezonie narciarskim dalej możemy pojechać wyciągiem krzesełkowym) z Kuźnic przez Kalatówki. Lub szlakami turystycznymi na sam szczyt.

Szlaki na Kasprowy:

-  Startujemy z Kuźnic szlakiem  ZIELONY (3.45') przez Myślenickie Turnie  prowadzi pod trasą kolejki linowej.

-   szlak NIEBIESKI (3.40') przez Boczań, Skupniów Upłaz i Halę Gąsienicową swój początek ma również w Kuźnicach obok sklepu spożywczego, przez mostek na potoku Bystra w kierunku Nosala. Po około 10 -15 minutach  szlak odbija w prawo i prowadzi początkowo przez las.

-  szlak żółty  przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową rozpoczyna się w Kuźnicach, przy budce TPN,  ( tu kupujemy bilety do Parku Tatrzańskiego)

-  z Kopy Kondrackiej szlakiem czerwonym również dojdziemy na Kasprowy w czasie 1.40 minut.

- również szlakiem czerwonym prowadzącym z Przełęczy Zawrat przez Świnicę ( 2.30 minut)   dotrzemy na Kasprowy

Będąc już na szczycie mamy ogrom szlaków i kierunków do wyboru by kontynuować lub rozpocząć naszą wędrówkę po Tatrach. W górnej stacji mamy trasy z punktami widokowymi. Widoki zachwycą wszystkich zimą i latem.

 

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Zakopanego i całego Podhala oraz oczywiście Kasprowego Wierchu. Dla wszystkich osób które wybierają się na Podhale i planują zostać tu parę dni polecamy łatwy i w pełni profesjonalny portal do szybkiego znalezienia noclegu na Podhalu www.pensjonaty-tatry.pl/kasprowy-wierch.html