Login:
Hasło:
Już DZIŚ ZAREZERWÓJ Swoje WYMARZONE ŚWIĘTA w Górach!!!! Ostatnie Wole MIEJSCA !!!!!

Dolina Kościeliska

 

Jak jesteśmy już w Zakopanym to konieczne musimy się wybrać do pięknej Doliny Kościeliskiej.

Jak tu dojechać:

Będąc na rondzie na rondzie Dmowskiego w Zakopanem( które znajduje się przy ul. Nowotarskiej), należy kierować się drugim zjazdem w kierunku Kościeliska, po przejechaniu około 10km dojadą Państwo do początku doliny Kościeliskiej przy którym umiejscowione są liczne parkingi ( oczywiście płatne cena ok. 10zł za dzień), oraz regionalne karczmy- które serwują wyśmienite posiłki.  Można też dostać się tutaj komunikacją miejską np. Busami które to zabiorą Państwa z  przystanku umiejscowionego przy przejściu podziemnym między Krupówkami, a placem handlowym pod Gubałówką. Koszt biletu to około 3-4zł. Polecamy również dorożkę lub spacer. ( zawsze wrócić można busem)

Kilka słów o samej dolinie:

Dolina Kościeliska ma kształt długiego wąwozu skalnego, którego ściany w trzech miejscach zbliżając się do siebie, te miejsca to tzw. bramy - Niżną (Brama Kantaka), Pośrednią (Brama Kraszewskiego) oraz Wyżnia (Brama Raptawicka). Dnem doliny płynie Potok Kościeliski i wokół rozciągają się piękne polany na których są wypasane owce. Szum potoku nadaj dolinie wyjątkowego uroku i romantyzmu.  Szlak do Hali Ornak kończącej dolinę Kościeliską liczy sobie 9 km, a dojście do Górskiego Schroniska Ornak powinno zająć około 1h i 30-45minut. Od schroniska wiodą szlaki do Stawu Smreczyńskiego (35 min., szlak czarny), na Iwaniacką  Przełęcz, Ornak, i na Ciemniak.  Można tu wędrować zarówno latem jak i zimą     ( jeśli warunki pozwalają).

Liczne odgałęzienia doliny prowadzą nas między innymi do Doliny Miętusiej, skąd, dzięki szlakom turystycznym, dojdziemy na Miętusi Przysłop (1189 m), Doliny Tomanowej, wiodącej na przepiękną Tomanową Przełęcz (1685 m) oraz do Doliny Pyszniańskiej, zwanej też Pyszną. Wszystkie szlaki w dolinie są doskonale oznaczone.

Najwyższy szczyt i atrakcje Doliny:

Najwyższym szczytem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią, Bystra (2248 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich.

Najbardziej znaną atrakcją Doliny Kościeliskiej  jest Jaskini Mroźnej (500 m długości, oświetlenie elektryczne, zwiedzanie w grupach z biletami, łącznie z dojściem 1,5 – 2 godz.). Kolejne jaskinie w dolinie to: Smocza Jama, Jaskinia Mylna i Jaskinia Raptawicka. (wymagają własnego oświetlenia  i doświadczenia lub przewodnika prosimy o tym pamiętać)

Coś dla odkrywców:

W przeszłości, w XVI wieku wydobywano w Dolinie Kościeliskiej srebro, miedź, rudy żelaza. Kopalnia żelaza czynna była do roku 1876. W Starych Kościeliskach przetapiano tę rudę, była kuźnia, chaty robotników, karczma, leśniczówka i kościółek dla robotników. Właśnie od kościółka pochodzi nazwa doliny Do tej pory znajda Państwo różne pozostałości po tym okresie.

Podczas II wojny światowej dolina była doskonałą kryjówką dla licznych odziałów partyzanckich. Doliną wiódł szlak Zakopiańskich kurierów którzy tą drogą przedostawali się za granicę naszego kraju.

 

Ta dolina zyskała niezwykłą popularność wśród turystów. Chcąc ją zwiedzić całą warto poszukać noclegu w Kościelisku który w łatwy i przyjemny sposób znajdą Państwo na stronie http://www.pensjonaty-tatry.pl/noclegi-koscielisko.html.

Zapraszamy